I. Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongresi 18-19 Nisan 2019 Tarihlerinde Gerçekleşti

  
I.Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongresi, 18-19 Nisan 2019 Tarihlerinde Gerçekleşti!

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu tarafından düzenlenen I. Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongresi kapsamında alanlarında yetkin ve deneyimli 61 konuşmacı katılımcılarla bilgilerini paylaştı. Farklı okullardan pek çok katılımcının yer aldığı Kongremizde, paneller, sözlü ve poster sunular, bilgi paylaşımlarının yanı sıra sosyal etkinlikler de gerçekleşti.


Kongre KuruluKongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yüksel BARUT, Kongre açılışını aşağıdaki konuşma ile gerçekleştirdiler:
 
“I.Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongremize” hoş geldiniz. Bir ilk olan Kongremizde konuklarımız dışında Kongremizin üyesi 1270 katılımcı bulunmakta, bu sayı içerisinde 45 farklı Üniversiteden 290 öğrenci arkadaşımız yer almaktadır. Gönderilen bildiriler arasından Bilimsel Kurul tarafından kabul edilmeyenler dışında belirlenen, 32 sözlü sunu, 129 poster sunu olmak üzere toplam 161 sunu bulunmaktadır, Kurul tarafından seçilecek ilk üç sözlü sunu ve ilk üç poster sunuya kapanış oturumunda ödülleri verilecektir. Kongremizde, 23 oturumda, alanlarında yetkin ve deneyimli 61 konuşmacı bizler ile bilgilerini paylaşacaktır. Kongre Katılım Belgeleri, 19 Nisan Cuma günü saat 16:00 da dağıtılmaya başlanacak, “Kongre Geri Bildirim Anket” formunun Katılım Belgesi alınırken verilmesi gerekmektedir. Katılacaklarını bildiren arkadaşlarımızla bu akşam sosyal etkinlik olarak tekne ile İstanbul Boğazı turu yapacağız, yarın gelmezsek merak etmeyin.

Öncelikle bu Kongrenin düzenlenmesinde bizlere destek olan Sn. Mütevelli Heyet Başkanım ve Saygıdeğer eşlerine, Sn. Rektörüme, her zaman yanımda olan tüm öğrenci, öğretim elemanı ve çalışma arkadaşlarıma, Daire Başkanlarıma, değerli konuşmacılara, sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Her biri Ülkemizin geleceği için özgün birer birey olan Kongre ekibimin gözlerinden öpüyor, başarılarını kutluyorum. Katıldığınız ve katkılarınız için hepinize ayrıca teşekkür ediyor, Üniversitem ve şahsım adına iyi bir Kongre olmasını diliyorum. Lütfen azımızı çoğa sayın, bir kusurumuz olursa hoş görünüzü esirgemeyin.

Öğrenci arkadaşlarıma, 1899 yılında Elbert Hubbart tarafından yazılmış, yüz yirmi yıl boyunca çeşitli ülkelerde yapılan baskısı, yüz milyon adedi aşan devlet adamlarına, askerlere, bürokratlara, yöneticilere, işçilere dağıtılan bir mektubu sunacağım.

Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya arasındaki savaşın bir aşamasında 25. ABD Başkanı William Mckinley, çok acele olarak Küba'daki isyancıların önderi Garcia'ya bir haber göndermek istedi. Garcia, hangisinde olduğu bilinmeyen Küba dağlarından birinde ve nerede oldukları bilinmeyen onlarca sığınaktan birinde saklanıyordu. Kendisine posta ya da telgraf yoluyla ulaşabilmek olanaksızdı.

ABD Başkanı'nın ona, ne denli önemli bir haber göndermek istediğini bilen çevresindekiler, Garcia'ya bir haberin, ancak elden götürülebilecek bir mektupla ulaştırılabileceğini bildirmek zorunda kaldılar. Başkanın çaresiz bakışları karşısında yanıt, çevresindeki subaylardan birinden geldi.

“Benim birliğimde, Rowan adında bir çavuş vardır” dedi. Kimsenin nerede olduğunu bilmediği Garcia'yı o bulabilir ve mektubunuzu kendisine ulaştırabilir. Bu yanıta Başkan pek inanmamıştı ama başka seçenek yoktu. Rowan çağrıldı.

Kendisine, Garcia'ya gönderilecek mektup uzatıldı ve “Bunu, Garcia'ya teslim edeceksin” denildi.

Rowan mektubu aldı, üniformasının yanındaki deri kesenin içine koydu, kesenin ağzını sıkıca büzdükten sonra, göğsünün üzerine kayışla bağladı. Önce Başkan'a selam verdi, sonra komutanlara, en sonra da kendi komutanına selam verdi, dışarı çıktı. Rowan, yola çıktıktan tam dört gün sonra, gecenin karanlığından da yararlanarak, üstü açık bir kayıkla Küba sahilinin açıklarına vardı. Küba'nın, balta girmemiş ormanlarına dalıp, gözden kaybolduktan üç hafta sonra, adanın öteki yakasında ortaya çıktı. Ülkesinin düşmanı bir ülkeyi, yürüyerek bir uçtan öteki uca geçti ve Garcia'ya, mektubunu teslim etti. 

Burada size Rowan'ın, Garcia'ya mektubu götürebilmek için ne zorluklar ile karşılaştığını, ne tehlikeler geçirdiğini anlatmayacağım. ABD Başkanı'nın makam odasındaki olayı, ana çizgileriyle bir kez daha birlikte gözden
geçirelim:

ABD Başkanı William Mckinley, Garcia'ya teslim edilmek üzere Rowan'a bir mektup verdi. Ona yalnızca, “Bu mektubu Garcia'ya teslim ediniz” dedi. Rowan, mektubu aldı, göğsüne bağladı, selamını verdi ve odadan çıktı. “Garcia nerede?” diye bir soru sormadı. “Garcia kim?” diye bir soru da sormadı. Yaptığı tek şey, kendisine verilen görevi sorumluluk duyarak alıp, o görevi yerine getirmek için hemen harekete geçmek ve görevi eksiksiz tamamlayabilmek için tüm enerjisini bir noktada toplama disiplini ile terbiyesine sahip olmaktı. Benim yüreğim, evde olduğu zaman da, işten uzakta olduğu zaman da işini özenle, severek yapan sizlerden yanadır, kendisine verilen mektubu alıp, cebine koyan, fakat gereksiz sorular sormayan, görevi sürecinde sorgulayarak gerçeği öğrenen bireyden yanadır. Kongre ekibimiz bu bireylerden oluşmuştu. 

Ülkemizin geleceği genç arkadaşlarım, bu sene 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılını kutluyoruz. Bu günlere 4 Eylül 1919 da “Ya İstiklal Ya Ölüm” kararı ile ve bu büyük vatanın her köşesini sulayan kanların bedeli ile ulaşıldı, bunu unutmayın. Çanakkale Zaferinde şehit olan öğrenci on beşlileri, liselileri, şehit olan tıp fakültesi öğrencilerini,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti için genç, yaşlı, dil, din, ırk, cinsiyet farkı olmaksızın kan akıtıp şehit olanları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 20 Ekim 1927 de sizlere olan güvenini vurgulayan “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” söylemini hiçbir zaman unutmamanızı öneriyor, gözlerinizden öpüyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum, her şey gönlünüzce olsun.
 

Dr. Öğr. Üyesi A. Yüksel BARUT
Kongre Başkanı


A.Yüksel Barut Kongre Açılış 1

A.Yüksel Barut Kongre Açılış 2
 

Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yüksel BARUT'un konuşmasının ardından Kongre Eş Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Odyoloji Bölümü Öğrencisi Ebru KURT konuşmasını gerçekleştirdi.
 
Ebru KURT, kongrede 80'i aşkın gönüllü öğrencinin birlikte çalıştığını vurgulayarak, "Bu kongre sayesinde güzel insanlar kazandık. Bir işte başarılı olmanın en büyük sırrı yaptığınız işe sevmekten geçer ve biz yaptığımız işi seviyoruz. Kısa sürede çok büyük başarıya ulaştığımızı düşünmekteyim. Kongreyle, güncel gelişmelerden bahsederek, deneyimleri paylaşarak, sağlık bilimleri öğrencileri arasında iletişim ve işbirliğini artırarak sağlık bilimleri alanına katkı sağlamayı amaçladık. İçerisinde bulunduğumuz alan fazlasıyla multidisipliner çalışmalar gerektiriyor" dedi.

Ebru Kurt Kongre Açılış Konuşması
 

Kongre başkanlarının ardından Sn. Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir GAYRETLİ de kürsüye çıkarak konuşmalarını gerçekleştirdiler. 
 
İGÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, öğrencilere her fırsatta destek olmak istediklerini vurgulayarak, çalışmalarını desteklediklerini söyledi. Gayretli, "Öğrencilerimizi dünya insanı yapabilmek amacıyla çalışıyoruz" dedi.

Abdulkadir Gayretli Kongre Konuşması

Abdulkadir Gayretli Kongre Konuşması 2


Sn. Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir GAYRETLİ'nin ardından Sn. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri KURUOĞLU konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Nuri Kuruoğlu Kongre Açılış Konuşması
 
Kongre boyunca alanında uzman pek çok konuşmacı, katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. 

Rengin Akkemik Kongre
Rengin Akkemik Kongre 2Figen Şahin Dağlı KongreFigen Şahin Dağlı 2Öğrenci Oturumu KongreÖğrenci Oturumu Kongre 2Saygı Ünlü Kongre OturumSaygı Ünlü Kongre Oturum 2Harley Konuşmacı 1Harley Konuşmacı 2Kongremizde, bilimsel faaliyetlerin yanısıra eğlenceli ve sanatsal faaliyetlere de yer vererek, "öğrenirken eğlenmek" gayemize başarıyla ulaşmış olduk!


Kongre ÇekilişKongre Çekiliş 2Kongre Hip Hop GösterisiKongre Hip Hop Gösterisi 2Kongre Hip Hop Gösterisi 3Kongre Fuaye Alanı Müzik 1
Kongremizin kapanış konuşmasını, Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yüksel BARUT gerçekleştirdi.

Değerli Kongre Üyeleri, Ülkemizin geleceği genç arkadaşlarım, “I.Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongresi” ni bizlere destek olanların özverileri sonucu başarı ile tamamladık, Mütevelli Heyet Başkanımızdan, kapıda görev yapan güvenlik personeli arkadaşlarıma kadar desteklerini esirgemeyen tüm bireylere teşekkür ediyorum. Ülkemizin geleceği genç arkadaşlarım, dünyaya bir yerlerde çıplak olarak doğarsınız, yanınızda insan topluluğunun ilk hücresi olan anne ve babanız vardır. Onların varlığı ile yaşama olanağı bulursunuz. Daha sonra size ilk öğretmeniniz önderlik eder, hepimizin muhtaç olduğu eğitmenimizdir. Olgunluk çağına gelirsiniz, bu çağınızda da sizlere dostlarınız yardımcı olur, onun için dost biriktirin. Ben burada beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan dostlarıma çok teşekkür ediyorum. Olgunluk çağınız aynı zamanda ömrünüzün sonuna kadar sürdüreceğiniz öğretme ve öğrenme sürecinizdir. Bu yaşamda başarı için önemli olan da yaşadığınız her zaman öğrenci olarak kalmayı başarabilmektir. Hep birlikte bir Kongre gerçekleştirdik, başarı varsa hepimizin, başarısızlık varsa sorumluluk bana ait. Çünkü öğretmen olarak beni gördünüz, ben size: Bu sizin Kongreniz hadi yapın diyemezdim, ama bir sonraki Kongrede sizler benden daha çok çalışmak zorundasınız, artık öğrendiniz. Biz sağlık çalışanları, aldığımız eğitim, ettiğimiz yemin gereği işimizi yapar, insanların yaşama tutunmasını sağlar, hiçbir şey yapmamışçasına başka yaşamlar için koşturmaya devam ederiz. Bir bireye yardım için eğilmemiz bizim yaşamımızda dik durmamızın nedenidir, bunun para olarak karşılığı yoktur. Ralph Waldo EMERSON şöyle diyor, “Çoğu zaman ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine tahammül edebilmek; güzelliği takdir edebilmek, başkalarındaki "en iyiyi bulabilmek"; sağlıklı bir çocuk, bahçelik bir arazi ya da daha iyi hale getirilmiş bir sosyal durum yoluyla bu dünyayı olduğundan biraz daha iyi bırakarak terk etmek; bir tek hayatın bile sırf siz yaşadınız diye daha rahat nefes almış olduğunu bilmek. İşte "Başarmış Olmak" budur. " Kandilinizi kutluyorum, hepinizi çok seviyorum, yaşamınızda başarılar diliyor, gözlerinizden öpüyorum. Hoşça kalın.

Dr. Öğr. Üyesi A. Yüksel BARUT
Kongre Başkanı


A.Yüksel Barut Kongre Kapanış


Kongremiz; Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Yüksel BARUT ve Kongre Kurulu Üyesi Arş. Gör. Ali TAŞCİ'nin müzik dinletisi ile son bulmuştur.

Kongre Kapanış Bağlama Kongre Kapanış Bağlama 2
 İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu tarafından düzenlenen I. Ulusal Sağlık Bilimleri Öğrenci Kongresi'nde Bilimsel Kurul tarafından kabul edilmeyenler dışında belirlenen 32’si sözlü, 129’u poster olmak üzere toplam 161 bildirinin sunumu gerçekleşti. Bu sunular arasından Ödül Seçici Kurulumuzca en iyi ilk üç sözlü ve poster sunu sahiplerine ödüller verildi.
 

Sözlü ve Poster sunuları ile dereceye giren bildiri sahiplerine plaket ve madalya takdiminin yanı sıra British Time Dil Okulları tarafından ücretsiz yabancı dil eğitimi de hediye edildi.

Ödül Kazananlar Sahnede

Sözlü sunu kategorisinde birincilik ödülünü “Sol Alt Extremitesi Ampüte Bir Leyleğe Protez Uygulaması” başlıklı çalışmaları ile İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ortez-Protez Bölümü Öğrencileri Hamza SİNEN ve Selim GÜNDOĞDU, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Perfüzyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rıfat MUTUŞ, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ortez-Protez Bölümü Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Celil İLGÜN, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Ebru DURUSOY aldılar.
Sözlü Birincisi 1Sözlü Birincisi 2
Sözlü sunu kategorisinde ikincilik ödülüne “Spor Yapan ve Yapmayan Genç Bireylerde Q Açısı Değerinin İliotibial Bant Üzerindeki Etkisi” başlıklı çalışmaları ile İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğrencileri Halime ŞEN ve İhsan Taha TORGUT, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bilsen SİRMEN, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Fatma Eda YENİÇERİ, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce) Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Sena TEBER layık görüldü.

Sözlü İkincisi 1Sözlü İkincisi 2
Sözlü sunu kategorisinde üçüncülük ödülü “Sağlık Bilimleri Hemşirelik Bölümü Öğrencilerinin Son Yıllarda Yaptıkları Araştırmalar Üzerine Bir İnceleme” başlıklı çalışmaları ile Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğrencileri Barış Can ANBANAZLI, Serhat İSİNGİR ve Burhan ERTEKİN ile Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Öğr. Üyesi Hatice Dilek DOĞAN’ın oldu.
Sözlü Üçüncüsü 1Sözlü Üçüncüsü 2

Poster sunu kategorisinde birincilik ödülünü “Vakıf Üniversitesi Sıra Ergonomisinin Antropometrik Ölçülerine Uygunluğu ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisinin Araştırılması” başlıklı çalışmaları ile İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ergoterapi Bölümü Öğrencisi Sinem Altın DEMİRBAĞ, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Perfüzyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rıfat MUTUŞ, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Merve BİLGİÇ, İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Ali KARAAĞAÇ aldılar.


Poster Birincisi 1Poster Birincisi 2

Poster sunu kategorisinde ikincilik ödülü “Yaşlı Bireylerde Akılcı İlaç Kullanımı” başlıklı çalışmaları ile İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Büşra YAZKAN ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik (İngilizce) Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Funda KARAMAN’ın oldu.

Poster Üçüncüsü 2Poster Üçüncüsü 1

Poster sunu kategorisinde üçüncülük ödülüne “Masalın Çocukların Dil ve Kavram Gelişimine Etkisi” başlıklı çalışmaları ile İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi İlkaycan ÇEVİ ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Çağla DURAN layık görüldü.  

Poster İkincisi 1Poster İkincisi 2
 

Kongremizde emeği geçen ve kongremize katılım gösteren herkese teşekkür ederiz!
Kongre Kurulu